Stavbu Kalvárie v Pajštúne – Borinke inicioval rožňavský biskup Michal Bubnič, rodák z Pajštúna. V roku 1936 oslovil architekta Františka Floriansa, ktorý vypracoval projekt; výdavky na stavbu odhadol na vtedajších 80 tisíc Kčs. Architekt Florians patrí k najvýznamnejším slovenským architektom; tvoril vo funkcionalistickom štýle. Okrem iného v prvej polovici 20. stor. projektoval významné stavby v Bratislave (napr. domov Charitas, internát Svoradov, dokončil kostol na Kalvárii).

Podľa záznamov z Arcibiskupského archívu v Trnave bola stavba Kalvárie v Pajštúne dokončená a posvätená r. 1940. V spodnej časti Kalvárie sa nachádza socha sv. Michala s oltárom, vo vrchnej časti sú stanice krížovej cesty. Po politických zmenách, ktoré nastali po roku 1948, začal priestor Kalvárie pustnúť a upadať. Nezáujem o túto nábožensky i architektonicky veľmi cennú stavbu trval desaťročia aj po roku 1989.

Až v roku 2019 bolo územie Kalvárie občanmi Borinky a pracovníkmi OÚ Borinka pod vedením starostu Miroslava Paulena vyčistené od divoko rastúcich krovín a stromov a začala sa pripravovať celková obnova. Farnosť zadala projekt úpravy priestorov Kalvárie, aby sa na Kalváriu otvoril výhľad z cesty na hrad Pajštún, a tiež sme dali vyhotoviť chýbajúce tabule zo staníc krížovej cesty.

Farnosť Borinka má len skromné finančné príjmy. O to väčšia vďaka patrí všetkým, ktorí podporujú projekty vo farnosti Borinka. Okrem Kalvárie pripravujeme projekt na opravu veľmi vlhkých múrov kostola. Číslo farského účtu: SK 69 0900 0000 0050 2543 6938.

V decembrovom čísle Stupavských novín bol na s. 23 uverejnený článok o Kalvárii: