- 10. 2021
1. Privítanie (KM)
Milí priatelia, dnešnú meditáciu som pripravil podľa knihy: Podeľme sa s múdrosťou (Dobrá kniha, Trnava 2019). Kniha je zostavená z príbehov a názorov starších ľudí z celého sveta na témy: práca, zápas, láska, smrť, nádej. K ich príbehom sú priradené komentáre pápeža Františka. Dnešná meditácia je z kapitoly o nádeji (s. 161-164).
2. Modlitba
Pane Ježišu, ty si nám zjavil, že svoj pravý domov a istotu nachádzame u milosrdného Boha. On nás vedie a posilňuje v mladosti i starobe. Prosíme, aby sme si zachovali otvorenú myseľ a srdce, aby sme spoznali, kam a ako nás vedie Boh. Prosíme aj za odvahu prekonávať ťažkosti a nehľadať svoj úspech, ale zachovať si česť a slúžiť Božej sláve. Amen.
3. Téma (lektor)
V kapitole o nádeji nachádza sa krátky rozhovor s Earlom Frostom. Je klavirista, čiernej pleti, má 75 rokov, žije v USA. Ako dospievajúci chlapec odišiel z rodičovského domu do mesta Boston. Do kostola nechodil, ak šiel, tak vtedy, keď ho pozvali, aby ľuďom zahral a niečo si zarobil. Spomína, ako ho ľudia chválili a vraveli mu, že má talent od Boha. Nakoniec chodil hrávať do troch kostolov. Ako dospel, začal si viac vážiť svoj talent a snažil sa ho využiť čo najlepšie. Po rokoch vraví: „Verím, že Boh môže urobiť hocičo. Na začiatku, keď som sem prišiel, musel som ľudí niečím osloviť, a videl som, že ma prijímajú. Začali prichádzať a pomáhali mi. Tak moja viera silnela a Boh ma požehnával cez ľudí, ktorí ma obklopovali. Verím ľuďom až tak, že mi hovoria: Nemal by si toľko dôverovať… Ale ja sa k iným správam len tak, ako by som chcel, aby sa oni správali ku mne.“
Fiorella Bacheriniová má 83 rokov, pracovala ako učiteľka, žije v Taliansku. Spomína, že ako mladá sa cítila silná, mala veľa povinností, rodinu… Potreby iných si nemala kedy všímať. Keď zostarla, pocítila samotu i smútok. Vedomie, že je pre iných užitočná, ju nabíja nádejou. Učí taliančinu deti cudzincov a je prekvapená, keď tie deti prídu za ňou s prosbou, že chcú pomôcť bezdomovcom a nezamestnaným. Hovorí: „Dnešný svet je plný násilia. My starší sme všeličo ťažké zažili. Na základe našich skúseností je našou úlohou vnášať do spoločnosti miernosť a pokoj.“
Maria Gabriella Perinová má 71 rokov, žije v Taliansku. Narodila sa krátko po vojne. Otca nepoznala, zomrel na následky zranení z vojny, keď mala pár mesiacov. Nebola ešte dospelá, keď sa zamestnala v jednej fabrike. Tam sa zaľúbila do istého podnikateľa. Našla uňho prijatie, náklonnosť, porozumenie. Vzťah nebol perspektívny. Mnohokrát sa rozišli a zasa dali dokopy. Napokon sa rozišli po narodení syna. Vychovávala ho sama, ako ju vychovala jej mama. Zo syna vyrástol dobrý človek. Mala veľa starostí, ale neľutuje. Po rokoch hovorí, že ak by vyrastala s otcom, asi by sa jej život vyvíjal inak. Nezačala by si vzťah s tým podnikateľom, ale nemala by syna. A ani syn by dnes nemal svoju rodinu. Sama našla lásku neskôr, vo vyššom veku. O svojom živote hovorí: „Boh tvorí príbehy. Vo svojej múdrosti a milosrdenstve berie do rúk naše víťazstva a prehry a tká z nich nádherné tapisérie. Rub sa javí ako domotaný, vidieť tam plno spletených nitiek, ale druhá strana predstavuje nádheru.“
4. Komentár pápeža Františka a vysvetlenie (K. M.)
V súčasnosti je veľa ľudí, najmä mladých, ktorí nemajú na iných čas, nechápu, načo by chodili do kostola, a o Bohu vôbec neuvažujú, nevedia si ho zaradiť do života. Ten černošský klavirista začal chodiť do kostola kvôli zárobku. Cez ľudí, ktorí si ho vážili, našiel potom cestu k viere v Boha i k dôvere voči ľuďom. Pani Fiorella zostarla, cítila sa sama, ale stále chce byť užitočná. Učí taliančinu deti migrantov a s prekvapením poznáva, že tie deti majú súcit s ľuďmi, čo sú v ešte ťažšej situácii ako ony.
Príbeh pani Marie Gabrielly komentuje pápež František: „Aké zložité bývajú naše príbehy! Občas rozumieme tomu, čo prežívame, inokedy nie. Boh sa na nás pozerá pohľadom umelca, ktorý dokáže vytvoriť z našich omylov, hriechov a dobrých skutkov tapisériu. V nej je dobro i zlo, život i smrť… Pri pohľade na svoj život si predstavujem, ako mi Boh hovorí: Aha, čo som urobil s tvojimi chybami! Chyby sú neraz pôdou, z ktorej vzídu zázraky. Petra jeho zapretie Ježiša priviedlo k zázraku sĺz. Chyba márnotratného syna ukázala milosrdenstvo jeho otca. Matúšovo lakomstvo spôsobilo zázrak hostiny. Pokrytci sa budú pohoršovať nad zázrakmi, ktoré Boh urobil s našimi chybami a hriechmi. Ľudia s tvrdým srdcom budú pobúrení. Toto sa deje v cirkvi aj dnes. Spomeňte si na ženu prichytenú pri cudzoložstve. Pán koná zázrak a všetko prevracia naruby. Otáčanie situácií – to je jeden z najúžasnejších spôsobov, ako Boh pôsobí v našom živote.“
Starší, vyšší vek, je stále príležitosťou robiť dobre, byť užitočný a pomáhať Bohu pri otáčaní situácií – zo zlých na dobré. Mladí ľudia potrebujú starších, ktorí – hoci prežili veľa ťažkého – nie sú smutní a zatrpknutí, ale sú nositeľmi nádeje.
5. Otázky (lektor)
Ako premýšľame o svojich skúsenostiach? Vidíme aj vo svojom živote, ako Boh otočil naše chyby na niečo dobré a pekné? Modlíme sa tak, že premýšľame o svojom živote a snažíme sa spoznať, ako Boh pôsobí aj ponad naše slabosti a zlyhania? Snažíme sa podeliť o svoje dary, schopnosti a skúsenosti s inými ľuďmi a všímať si tých, čo nás potrebujú?
6. Modlitba (na kľačadle) Pane Ježišu, ty si viedol svojich učeníkov k tomu, aby hľadeli na svet s otvorenými očami a nikým nepohŕdali. Nauč aj nás, že Boh koná v našich osobných príbehoch a nebráni sa vstúpiť do života hriešnych ľudí. Nech vždy znova objavujeme, čo si pre nás pripravil, a zachováme si schopnosť snívať a svoje sny aj uskutočňovať. Amen.