3. 1. 2020

1. Privítanie (KM)

Milí priatelia, aj v novom roku pokračujeme na prvý piatok v meditáciách, ktoré pripravujeme podľa knihy: Podeľme sa s múdrosťou (Dobrá kniha, Trnava 2019). Kniha je zostavená z príbehov veľkého počtu starších ľudí z celého sveta. K ich príbehom alebo rozhovorom s nimi sú priradené komentáre pápeža Františka. Kniha chce pomôcť tomu, aby sa mladí ľudia zaujímali o životy starších ľudí, o ich skúsenosti a múdrosť, a zároveň je povzbudením pre starších ľudí, aby dávali svedectvo o tom, čo je v živote naozaj dôležité.

2. Modlitba (pieseň na poklonu z JKS)

Pane Ježišu, ty si nám zjavil, že svoj pravý domov a istotu nachádzame u milosrdného Boha. On nás vedie a posilňuje v mladosti i starobe. Prosíme, aby sme si zachovali otvorenú myseľ a srdce, aby sme spoznali, kam a ako nás vedie Boh. Prosíme aj za odvahu prekonávať ťažkosti a nehľadať svoj úspech, ale svoju česť a Božiu slávu. Amen.

3. Téma (lektor)

Z kapitoly knihy, ktorá pojednáva o zápase, si dnes všimneme dva príbehy a k nim pridáme komentár pápeža Františka. Zápasom sa môže myslieť nielen zápas o základné živobytie, ale ešte viac o česť, sebaúctu, udržanie vzťahov a udržanie živej viery v Boha.

Erwin Froman má 89 rokov, narodil sa v židovskej rodine v Rumunsku, neskôr žil v USA, kde mal obchod s potravinami. V r. 1944 prišlo do dediny, kde žil s rodičmi, gestapo (nacistická polícia), naložili ich do vlaku a zaviezli do Osvienčimu. Cesta trvala tri dni. Vo vlaku bolo natlačených množstvo zajatých ľudí. Pri vystupovaní z vlaku Erwin mamu ani sestry nevidel. Držal sa otca za ruku, spolu kráčali s ostatnými zajatými ľuďmi na miesto, kde ich vojaci rozdeľovali. Otec podišiel k nemeckému vojakovi a povedal mu, že je prvotriedny krajčír a chce pracovať. Keď mu povedal, že má 56 rokov, vojak ho poslal naľavo. Keď chcel Erwin ísť s otcom, udreli ho a poslali na druhú stranu. „Ešte dnes cítim, ako mi otec pustil ruku. Ani jedného z rodičov som nikdy viac nevidel. Keď teraz pozerám správy o utečencoch zo Sýrie, vidím medzi nimi aj seba. Aj ja som si niesol na chrbte všetko svoje imanie. A svet mlčí tak, ako mlčal v polovici minulého storočia. Vlastní zabíjajú vlastných v mnohých krajinách. Aj u nás v Chicagu bolo len za minulý rok zavraždených vyše 700 ľudí. Nedokážeme to riešiť sami, ale môžeme sa modliť. A môžeme byť k sebe láskaví. Rozprávam sa so študentami na stredných školách a dúfam, že ich môj príbeh osloví a oni pochopia, že sme si všetci rovní a nenávisť nemá mať miesto. Dožijeme sa toho? Verím, že áno.“

Lena Phuaová má 72 rokov, je manželka, matka, stará matka, žije v Singapure. Hovorí, že čoskoro bude 50. výročie jej sobáša, ale jej manželstvo je už dlho neúspechom. Od samého začiatku išlo o zápas dvoch ľudí s rozdielnym hodnotovým rebríčkom. „Okolie si nemuselo nič všimnúť, ale naše manželstvo sa rokmi len zhoršovalo. Raz mi moja dcéra vybavila trojdňový pobyt v benediktínskom kláštore. Nešla som tam ochotne, ale ticho toho miesta ma oslovilo. Na sklonku druhého dňa som pochopila, že ak mám prežiť napätia v manželstve, musím nájsť svojho Boha. Uvedomila som si, že som nežila svoju vieru, len sa utápala v zúfalstve. Modlila som sa, aby už skončili všetky manželské spory. Až jeden starý kňaz mi povedal, že pokoj neznamená koniec konfliktu, že skutočný pokoj je vo mne. A tak som vytrvala. Súčasťou mojej cesty sa stalo Evanjelium podľa Jána. Vďaka nemu som pochopila, že napriek chybám ma Boh miluje a nekladie mi podmienky. Celý život som bola presvedčená, že ak chcem, aby ma manžel, deti, rodina a priatelia mali radi, musím byť perfektná. Evanjelium vnieslo do môjho života svetlo. Prvý raz v živote som sa cítila milovaná. Dnes mám 72 rokov, trápim sa ďalej, ale už nie sama. Vo viere som našla pokoj.“

4. Vysvetlenie (K. M.)

Páči sa mi kniha Podeľme sa s múdrosťou, ktorú zostavili jezuiti pomocou príbehov ľudí z celého sveta. Koľko je tu rozmanitých príbehov, koľko rozprávaní! Akí sme niekedy malicherní, keď vidíme len svoje vlastné problémy! Ak si všímame osudy iných, ľahšie porozumieme, čo máme alebo môžeme sami urobiť. Neviem, ako Erwin dospel k takej láskavej múdrosti, ktorou sa dnes díva na svet. Mnohí z tých, čo prežili koncentrák, stratili náboženskú vieru a túžili sa pomstiť… Príbeh pani Leny zo Singapuru je iný, na prvé počutie všedný. Nejde o vojnu. Neúspešné manželstvo však je tragédiou, a to žiaľ, pomerne častou. Hlbšie pochopenie viery zlé manželstvo nevyrieši, ale môže darovať pokoj. Veľmi poučné: Nemodlime sa, aby sme nemali problémy a spory, ale aby sme ten problém a rozpor nemali sami v sebe. K tomu nám môže pomôcť pochopenie evanjelia ako pani Lene.

Pre mňa je povzbudivé, ako na celom svete žijú ľudia, vzdelaní i nevzdelaní, chudobní i bohatší, ktorí sú inšpirovaní evanjeliom. Podeľme sa aj my so svojou múdrosťou. Ale najprv sa o ňu naozaj snažme!

5. Komentár Františka (lektor)

Pápež František nad príbehom Erwina Fromana upozorňuje, ako tento muž, ktorý zažil tragédiu počas druhej svetovej vojny, je schopný vnímať tragédie dneška. Hoci je starý, pýta sa, čo môže urobiť pre lepšiu budúcnosť. František pripomína: Erwin nám odkazuje – bojovať sa dá aj s úsmevom a ochotou byť milý voči ľuďom. Táto ochota je spôsob nášho zápasu, ktorým premáhame ľahostajnosť voči tragédiám, ktoré denne ukazujú v televízii. Keď chceme dobro, dokážeme sa pozrieť druhému človeku priamo do očí, nemáme strach potriasť mu ruku, sme schopní ponúknuť empatiu a porozumenie. Všetci sme hriešni, všetci trpíme, ale keď objavíme solidaritu, naučíme sa hľadieť na seba s porozumením.

František spomína jedného priateľa, ktorý mu rozprával, ako ho v detstve mama posielala nakupovať. Často mu kázala doniesť potraviny navyše. Potom povedala: Zanes to tamtej rodine. Inokedy inej. František dodáva: Nedokážeme vyriešiť všetky problémy, zato môžeme byť k sebe dobrí a zaujímať sa o seba. To je náš sen o lepšom svete.

6. Otázky (lektor)

O čo sme doteraz zápasili v našom živote? Len, aby sme mali čo jesť, mali peniaze, dobre vyzerali, aby si o nás ľudia dobre mysleli? Alebo sme zápasili o sebaúctu v zlom manželstve, v nevydarenej rodine? Alebo o pokoj a odpustenie po tom, ako nám a našim blízkym niekto strašne ublížil? Mnohí ľudia sú sklamaní z cirkvi, náboženstva, z nás, čo chodíme do kostola… Zápasíme o život podľa evanjelia? Čo robíme pre lepší svet okolo nás?

7. Modlitba (na kľačadle)

Pane Ježišu, ty si viedol svojich učeníkov k tomu, aby hľadeli na svet s otvorenými očami a nikým nepohŕdali. Nauč aj nás, že Boh koná v našich osobných príbehoch a nehanbí sa vstúpiť do života hriešnych ľudí. Nech vždy znova objavujeme, čo si pre nás pripravil, a zachováme si schopnosť snívať a svoje sny aj uskutočňovať. Amen.