7. 8. 2020
1. Privítanie (KM)
Milí priatelia, pokračujeme v meditáciách, ktoré pripravujeme podľa knihy: Podeľme sa s múdrosťou (Dobrá kniha, Trnava 2019). Kniha je zostavená z príbehov starších ľudí z celého sveta. K ich príbehom sú priradené komentáre pápeža Františka. Kniha je rozdelená na kapitoly: práca, zápas, láska, smrť, nádej.
2. Modlitba (pieseň na poklonu z JKS)
Pane Ježišu, ty si nám zjavil, že svoj pravý domov a istotu nachádzame u milosrdného Boha. On nás vedie a posilňuje v mladosti i starobe. Prosíme, aby sme si zachovali otvorenú myseľ a srdce, aby sme spoznali, kam a ako nás vedie Boh. Prosíme aj za odvahu prekonávať ťažkosti a nehľadať svoj úspech, ale svoju česť a Božiu slávu. Amen.
3. Téma (lektor)
Dnes pri našej meditácii pokračujeme príbehmi z kapitoly o láske.
Sylvia Capellanová Atabayová žije na Filipínach, má 76 rokov, je majiteľkou obchodu. O manželstve hovorí, že to nie je záležitosť na deň či rok, ba ani na desať. Je to navždy. Hovorí, že obaja nemôžu byť ako oheň. Jeden má byť oheň, druhý musí byť vodou. Neexistuje dokonalé manželstvo, ale existuje dokonalá láska – tá, ktorou nás Ježiš miloval.
Joe Schneider žije v USA, má už 98 rokov, prežil ako vojak druhú svetovú vojnu, potom viedol priemyselnú spoločnosť. Tri roky je vdovcom. So svojou manželkou sa zhovára stále aj po jej smrti. Keď ju stretol, hneď vedel, že ona je tá pravá, ktorú hľadal. Hovorí, že to nebolo šťastie, ale dar od Boha.
Mélanie Nbog Nyobeová má 64 rokov, žije v Kamerune. Vedie organizáciu na pomoc utečencom. Pred niekoľkými rokmi zistila, že jej muž viedol dvojaký život. Keď mu na to prišla, bol arogantný. Nerozviedli sa, ale muž odišiel. Pred rokom sa ťažko chorý vrátil. Mélanie váhala, čo má urobiť: „Srdce som mala plné bolesti a hnevu. Potom prišla úľava.“ Ďalšie mesiace ho opatrovala. Pred smrťou jej povedal: „Ubližoval som ti celý život. Nedokážem v pokoji odísť, kým mi neodpustíš.“ Mélanie vraví: „Ja som mu odpustila už predtým, inak by som nezvládla jeho opateru. Ježiš zobral moje trápenie a do srdca mi vlial úľavu.“
Klaara má 28 rokov, žije v Belgicku, robí si doktorát na vysokej škole. Jej kamarátky sa vydávajú, ona je bez partnera. Zmocnil sa jej strach. Keď bola v nedeľu popoludní za starou mamou v domove dôchodcov, zverila sa jej so svojimi obavami. Stará mama jej povedala: „Polož si otázku, kvôli čomu si hľadám partnera? Nemáš sa prečo ponáhľať.“ Klaara pochopila, že sa nemá rozhodovať zo strachu, ani pod tlakom, ale veriť, že veci sa v pravý čas vyriešia.
Berta Golobová má 85 rokov, žije v Slovinsku. Bola učiteľkou v nápravnom zariadení. Mladí ľudia sa tam dostali za krádeže i násilnosti. Ich mamy boli často alkoholičky a prostitútky, ale nik ich nesmel uraziť. Na to okamžite reagovali útokom. Berta si všímala, že pod nánosom biedy aj títo mladí kriminálnici mali v sebe plamienok potláčanej lásky a štipku veľkodušnosti, hoci ju nevedeli často prejaviť inak ako hrubosťou. Berta hovorí: „Láska sa nepredvádza, je tichá, a často potichu bolí.“
4. Vysvetlenie (K. M.)
Autorom knihy ide o to, aby si starší ľudia uvedomili, aké majú bohaté skúsenosti, a mnohí aj múdrosť, o ktorú by sa mali podeliť s mladšími ľuďmi. Z príbehov, ktoré sme počuli, ma zaujalo, akú peknú skúsenosť majú veriaci ľudia. Pekný vzťah nepovažujú za náhodné šťastie a boľavý vzťah vedia riešiť s Ježišom. Lásku potrebujeme aj v práci, najmä tam, kde sa pracuje s ľuďmi. Bývalá pani učiteľka vie, že na nikoho sa nemáme dívať ako na celkom pokazeného, ako na stratený prípad. Platí to aj pre situáciu, ako zažila žena, ktorú klamal manžel. Pri počúvaní skúsenosti múdrych veriacich ľudí si uvedomujeme význam viery pri zvládaní svojich obáv a sklamaní. Náboženská viera nie je lacná útecha, odvedenie problémov niekam do neba, ako si myslia niektorí neveriaci ľudia. Viera dáva človeku schopnosť vidieť svoje šťastie, nájsť rovnováhu a dáva aj silu odpustiť.
5. Komentár Františka (lektor)
Pápež František ku skúsenosti pani Berty poznamenáva, že sa nesmieme dať oklamať vonkajším vzhľadom. Za biednym popolom často ešte tlejú žeravé uhlíky. Pani Berta v nápravnom zariadení pomáhala mladým ľuďom ich v sebe objaviť. Keď stojíme nad zboreniskom ľudskej biedy, nebuďme znechutení. Treba sa pozerať ponad prítomný okamih, byť trpezlivý, čakať a nereagovať unáhlene.
K rozhovoru medzi Klárou a jej starou mamou František hovorí, že dnešní mladí sa všeličoho boja. Zdá sa im, že čosi zmeškajú. Žijú pod tlakom, pociťujú úzkosť, že musia mať všetko a hneď. Vnučka sa bojí, že zostane na ocot. Ale láska nie je tovar, ktorý sa vypredá. Ak žijeme v strachu o seba, nenájdeme lásku a nezbadáme ju, ani keby prechádzala tesne popri nás. Aby dnešní mladí získali víziu o budúcnosti, potrebujú múdrosť starých rodičov, ktorí vedia rozlíšiť, čo je prechodné a čo trváce.
6. Otázky (lektor)
Viem ďakovať za lásku, ktorej sa mi dostalo? Ďakujem Bohu a rozprávam sa so svojou manželkou, manželom alebo s cennými priateľmi, aj keď už odišli do večnosti? Rád a múdro radíme mladším ľuďom, bez toho, aby sme im vnucovali svoje názory? Učíme sa vidieť aj v hriešnych ľuďoch to dobré, čo je v nich často skryté pod povrchom?
7. Modlitba (na kľačadle)
Pane Ježišu, ty si viedol svojich učeníkov k tomu, aby hľadeli na svet s otvorenými očami a nikým nepohŕdali. Nauč aj nás, že Boh koná v našich osobných príbehoch a nehanbí sa vstúpiť do života hriešnych ľudí. Nech vždy znova objavujeme, čo si pre nás pripravil, a zachováme si schopnosť snívať a svoje sny aj uskutočňovať. Amen.