Gal 4,4-7
List bratislavského arcibiskupa na Nový rok
Začíname nový rok 2025, ktorý je aj svätým jubilejným rokom. Pápež František začal jubilejný rok v Ríme 24. decembra, keď otvoril Sv. bránu na Bazilike svätého Petra. My sme v Bratislave otvorili Jubilejný rok v nedeľu 29. decembra. Čo môže pre nás znamenať jubilejný rok? Odpoveď nájdeme v posolstve, ktoré sme počuli v dnešnom čítaní z Listu apoštola Pavla Galaťanom: „Boh poslal svojho Syna, narodeného zo ženy, narodeného pod zákonom, aby vykúpil tých, čo boli pod zákonom, a aby sme dostali adoptívne synovstvo“ (Gal 4,4-5). Sv. Pavol uvádza dve základné charakteristiky: Ježiš sa narodil zo ženy a je viazaný Zákonom. Tým, že sa narodil z matky Márie, v židovskom národe, je viazaný židovským zákonom. Apoštol Pavol vnímal Zákon ako istý druh otroctva, život pod prísnym dozorcom. Pavol však pochopil, že Ježiš ľuďom priniesol slobodu od „dozorujúceho“ zákona, že Zákon už nemá posledné slovo. Ježiš tých, ktorí ho vierou prijali, robí slobodnými Božími synmi a dcérami. Jubilejný rok je príležitosťou hlbšie si uvedomiť túto hodnotu. V nej je naša nádej. Všetci máme skúsenosť so zlyhaním, s hriechom. Boh nám odpúšťa hriechy, ale negatívne stopy zostávajú. Boh nás chce oslobodiť aj od následkov hriechu a učiniť nás schopnými rásť v láske. Preto cirkev hovorí nielen o odpustení, ale aj o odpustkoch. Jubilejný rok je časom, v ktorom sa nám ponúkajú príležitosti, aby sme ako pútnici nádeje putovali do jubilejných kostolov, prosili o oslobodenie od hriechov a od následkov hriechov a rozvíjali svätosť nášho jestvovania. V Bratislavskej arcidiecéze okrem Katedrály sv. Martina v Bratislave sú jubilejnými kostolmi bazilika Sedembolestnej P. Márie v Šaštíne, bazilika Narodenia P. Márie v Marianke, kostol sv. Antona v Báči s milostivým obrazom P. Márie a kostol sv. Anny v Šenkviciach. Jubilejné odpustky je možné získať, keď si vykonáme púť na posvätné miesto podľa stanoveného postupu. Pápež František pripomína, že veriaci môžu získať jubilejné odpustky, aj keď vykonajú skutky milosrdenstva a pokánia, navštívia bratov a sestry v núdzi a iných ťažkostiach, v duchu kajúcnosti si aspoň jeden deň vykonajú pôst, darujú primeranú sumu peňazí chudobným, podporia diela náboženského alebo sociálneho charakteru, venujú časť svojho voľného času dobrovoľníckej činnosti v záujme spoločenstva. Nech je jubilejný rok 2025 pre nás naozaj svätým rokom, ktorý sa bude vyznačovať nádejou, čo nezapadá, nádejou v Boha!
Homília
O jubilejnom roku sme počuli biskupský list už na 1. adventnú nedeľu. Spomínal som vtedy aj význam odpustkov. Viacerí ľudia sa v nich mýlia, aj v televízii počas prenosu z Vatikánu na Štedrý večer sa redaktor nesprávne vyjadril, že veriaci získajú odpustkami odpustenie hriechov. Nie. Odpustenie získavame z Božieho milosrdenstva, na ktoré odpovedáme svojou ľútosťou čiže túžbou prijať za svoju lásku lásku Božiu. Odpustkami získavame odpustenie následkov hriechov, špinavej stopy, ktorú hriechy po sebe zanechávajú. Treba sa pritom vyhnúť obchodníckemu chápaniu: Niečo dám, niečo od Boha dostanem. A nepočítať. V starých modlitebných knižkách sa uvádzalo, koľko dní odpustkov sa za aký dobrý skutok získa. Nikdy som si to nevedel predstaviť a nemal som to chuť počítať. Skôr si treba priznať, ako sú niektoré hriechy odpustiteľné, ale nenapraviteľné. Rozbitý pohár už nezlepíme a rozliate mlieko nenasajeme nazad do hrnčeka. Možné je len zadovážiť nový pohár a prísť s novým hrnčekom. Jednoducho, namiesto tmy môžeme priniesť svetlo, namiesto chladu slnko. To sú tie naše dobré skutky a cesty nádeje. V jubilejnom roku bude pekné, kto môže, že bude putovať do Marianky i do Ríma. Pápež František sa nedávno vyjadril, že sa v jubilejnom roku obáva náboženskej turistiky: „ Je to čas odpustenia, radosti, znovunastolenia pozitívnych osobných a spoločenských javov. Ale jubileum, ktoré sa zredukuje na turistiku, ma desí.“ Preto neprehliadnime, že jubilejné odpustky môžeme získať aj skutkami milosrdenstva a pokánia, návštevami ľudí v núdzi, riešením problémov, ktoré zaťažujú naše okolie, pracovnou a finančnou podporou zmysluplných náboženských a sociálnych diel.
V biskupskom liste boli pripomenuté myšlienky apoštola Pavla z Listu Galaťanom: Ježiš tých, ktorí ho vierou prijali, robí slobodnými Božími synmi a dcérami. Ježiš oslobodzuje od náboženstva ako zákona a dáva ho zažiť ako krásne nadýchnutie sa čerstvého vzduchu. V našej slovenskej cirkvi by sa nám patrilo premyslieť, ako uviesť do praxe odporúčania pápeža Františka, ktoré vyslovil v r. 2021 pri svojej návšteve na Slovensku. V Katedrále sv. Martina tie odporúčania spomenul tri: slobodu, tvorivosť, dialóg. Namiesto strachu máme žiť slobodou, namiesto pasivity tvorivosťou a namiesto nekomunikácie dialógom. Bez týchto postojov to nepôjde.
Nečakajme, že niekto v občianskej spoločnosti a cirkvi s týmito hodnotami začne. V novom roku začnime sami od seba v našich spoločenstvách, rodinách a priateľstvách! Snažme sa porozumieť, a potom aj uskutočňovať!