Naša farnosť podobne ako celé Slovensko a celá Európa prechádza v ostatných rokov mnohými zmenami. Kresťanstvo slabne a upadá. Týka sa to aj takých malých obcí, ako je Borinka.

Oplatí sa pripomenúť, prečo sa kresťanstvo tak mocne šírilo v prvých storočiach po Ježišovej smrti a jeho vzkriesení, a to napriek opakovanému prenasledovaniu. Na prvom mieste to bolo vnútorné presvedčenie a skúsenosť, že vďaka viere v Ježiša ako Krista Pána ľudia nie sú opustení, že majú jeho Svätého Ducha. Že ho naozaj majú, spoznávali podľa toho, ako napriek ťažkým okolnostiam prežívali pokoj, dôveru, vnútornú rovnováhu, ako sa naučili vážiť si sami seba, a to aj tí, čo boli otroci a chudobní. Zároveň sa táto viera prejavovala priateľskosťou a záujmom o iných. Kým bežná spoločnosť sa delila na tých hore a dolu, na slušných a neslušných, na svojich a cudzích, kresťania vytvárali spoločenstvá bratov a sestier, ktoré si navzájom pomáhali a priatelili sa aj s nekresťanmi. Ak by sa izolovali, namýšľali si alebo v strachu boli uzavretí, kresťanstvo by sa nešírilo. Preto po asi 300 rokoch, napriek tomu, že kresťania v Rímskej ríši boli prenasledovaní a zakazovaní, boli kresťania všade – medzi chudobnými i bohatými, v armáde, dokonca i na cisárskom dvore. Nakoniec si aj cisár uvedomil, že práve kresťania sú oporou a nádejou spoločnosti a dal kresťanom slobodu. Dnes je iná doba, ale recept na liečenie problémov je rovnaký. Osobne žiť zo svojej viery, z osobného vzťahu s Bohom skrze Ježiša ako Krista a Pána, a neuzatvárať sa len do svojho súkromia, svojej malej rodiny, ale zaujímať sa o svet okolo seba.

Na dnešný deň sa číta pri bohoslužbe úryvok z Prvého listu apoštola Jána (1 Jn 2,18-21). Spomína sa v ňom „posledná hodina“. Tento text nebol vybraný preto, že dnes podľa kalendára prežívame posledné hodiny roka. To je vedľajšia okolnosť. Ján myslel poslednú hodinu ako hodinu rozhodujúcu. Dramaticky spomína, že sa v jeho dobe objavili rôzni antikristovia, nepriatelia Krista. Väčšina z nich vyšla spomedzi nás, píše. Koho tým myslel? Nás ako občanov, nás ako Židov alebo ako kresťanov? Antikrist bol pre apoštola každý, kto popieral, že Ježiš je Mesiáš, Kristus. Apoštol tými antikristami myslel určite najmä ľudí, čo sa o kresťanstvo nejako obtreli, poznali ho, ale prekrútili ho, sfalšovali. Komu vtedy Ježiš prekážal a komu dnes? Povrchné kresťanstvo neprekáža, prekáža to, čo vytvára charakter, takže človek je sám sebou – vďaka svojej viere. Nie je ľahko použiteľný a ovládateľný. Apoštol o takýchto ľuďoch píše, že majú „pomazanie od Svätého“, teda sú vnútorne obohatení, vystrojení Božím Duchom. Pomáhajme si byť takýmito ľuďmi. A buďme vďační! Za svoju vieru, cirkev a za ľudí, ktorí nás sprevádzajú životom.

Za našu farnosť zvlášť ďakujem pani kostolníčke Emílii Mislovičovej a pánovi organistovi Pavlovi Vargovi. Ďakujem za spoluprácu s naším pánom starostom a jeho spolupracovníkom. Ďakujem ženám a mužom z našej farnosti, ktorí pomáhajú v našom kostole a pri bohoslužbách. Ďakujem všetkým, čo finančne podporujú našu farnosť, a tým, čo obetujú svoje modlitby pre spoločné dobro. Na záver sv. omše sa spoločne poďakujeme Bohu, že sme sa dožili tohto dňa, a za všetkých ľudí, ktorí sa k našej farnosti hlásia.