4. 12. 2020
1. Privítanie (KM)
Milí priatelia, naše meditácie pripravujem podľa knihy: Podeľme sa s múdrosťou (Dobrá kniha, Trnava 2019). Kniha je zostavená z veľmi zaujímavých príbehov a názorov starších ľudí z celého sveta na témy: práca, zápas, láska, smrť, nádej. K ich príbehom sú priradené komentáre pápeža Františka. Dnes dokončíme časť o smrti a zostane nám posledná kapitola o nádeji.
2. Modlitba (pieseň na poklonu z JKS)
Pane Ježišu, ty si nám zjavil, že svoj pravý domov a istotu nachádzame u milosrdného Boha. On nás vedie a posilňuje v mladosti i starobe. Prosíme, aby sme si zachovali otvorenú myseľ a srdce, aby sme spoznali, kam a ako nás vedie Boh. Prosíme aj za odvahu prekonávať ťažkosti a nehľadať svoj úspech, ale zachovať si česť a slúžiť Božej sláve. Amen.
3. Téma (lektor)
Pokračujeme meditáciou zo štvrtej časti knihy, kde sa nachádzajú výpovede ľudí o ich skúsenostiach so smrťou (s. 134-140).
Tom McGrath má 68 rokov, je spisovateľ, žije v USA. Spomína na zomieranie svojho otca. V posledných mesiacoch mal veľké bolesti. Keď za ním prišiel na návštevu, otec na posteli hovorieval: „Koniec-koncov, sme na tom celkom dobre.“ Tom hovorí: „V našej rodine si aj s odstupom času pripomíname tieto slová, keď sa nás zmocní malomyseľnosť. Tá sa vždy rozplynie, keď niekto povie: „Nezabúdajme, že sme na tom celkom dobre.“ Tom dodáva: „Veď naozaj sme. Ak milujeme pravou láskou, potom nás nič nemôže odlúčiť od Božej lásky ani od seba navzájom.
Guri Ryggová žije v Nórsku, má 75 rokov, pracovala ako zdravotná sestra, na dôchodku sa venuje práci v záhrade. Spomína, že sa raz ako 11-ročné dievča pýtala svojej starej mamy, či sa bojí smrti. Starká sa jej spýtala, či už bola v katedrále v meste Trondheim a či si všimla farebné okná, aké sú krásne, keď nimi prechádza svetlo. „Tak je to aj so životom,“ povedala stará mama. „Keby ho z druhej strany neprežarovala smrť, bol by fádny.“
Kerry Eganová z USA má 44 rokov a popri svojej práci vypomáha v hospici. Tam sa zoznámila s ťažko chorým pacientom Jimom. Na prvom stretnutí jej Jim povedal, že má istú správu, ktorú treba odovzdať tisíckam ľudí. Kerry nechápala. O nejaký čas ju oslovila televízia, či nemá pacientov, ktorí by chceli v televízii vystúpiť. Jim sa v ten deň necítil dobre, ale súhlasil. Na ďalšej návšteve sa ho Kerry pýtala, ako to dopadlo a o čo vlastne išlo. Jim odpovedal: „O vás všetkých, o moju ženu, zdravotné sestry, o teba. Vy ste tou dobrou správou, čo som chcel oznámiť. Vy všetci, čo sa o mňa staráte.“ Kery nechápala a Jim doplnil: „Svet sa musí dozvedieť, že existujú ľudia, ktorí nás majú natoľko radi, že ak ochorieme, postarajú sa o nás. Svet sa musí dozvedieť, že láska je mocnejšia než choroba a silnejšia než smrť.“
4. Vysvetlenie (K. M.)
Počas súčasnej pandémie počúvame rôzne názory na jej príčiny. Medzi veriacimi ľuďmi sa nájdu takí, ktorí corona-vírus pokladajú za nástroj Božieho trestu. Takýto názor nie je prejavom viery v Boha, ale prejavom hnevu na seba a na svet. Za touto pohromou a podobne za inými nešťastiami nemôžeme vidieť priamy zásah Boží, ale určite za tým všetkým máme počuť otázku od Boha, ako berieme svoj život, čo od neho očakávame, tiež varovanie pred pýchou, do ktorej upadli mnohí ľudia bohatých krajín. Zdalo sa im, že sa im nič nemôže stať. Za takýmto nešťastím môžeme počuť aj pozvanie od Boha hlbšie chápať situácie vo svete a venovať sa tomu, čo je najdôležitejšie. Skúsenosti, ktoré sme si vypočuli, sú svedectvom, že je to možné, že dokonca tí, čo to majú najťažšie, vidia často najviac do podstaty všetkého. Môže nám byť povzbudením ten pacient z hospicu, ktorý uprostred veľkých ťažkostí pár týždňov pred smrťou myslel najmä na to, ako sa poďakovať všetkým, ktorí sa oňho s láskou starali. Aj vďaka tomu mohol veriť, že „láska je mocnejšia než choroba a silnejšia než smrť“.
5. Komentár Františka (lektor)
Pápež František hovorí: „Smrť odjakživa vyvoláva predstavu tmy a strachu. Gurina stará mama ukázala svojej vnučke to, čo dievča ešte nemohlo vedieť. Ukázala jej smrť ako svetlo, ako otvorenie sa novému svetlu, ktoré prichádza z posmrtného života. Obraz farebných okien prežiarených zozadu je krásny príklad. Takáto je smrť v kresťanskom ponímaní. Pomáha nám vidieť dnešok vo svetle, ktoré pramení v nádeji.“
Pápež František občas spomína jednu staršiu ženu, ktorá chcela ísť k nemu na spoveď. Trochu s ňou žartoval, že takí ľudia ako ona predsa nemajú hriechy. „Všetci sme hriešni,“ povedala. „Tak si dajte pozor, ktovie, či vám Boh odpustí,“ reagoval žartom František. „Boh odpúšťa všetko,“ povedala. „A to ako viete,“ spýtal sa jej. „Keby Boh neodpúšťal hriechy, svet by už dávno neexistoval,“ povedala tá žena. František uzatvára: „Božie odpustenie je tým svetlom za oknom, vďaka ktorému môžeme vnímať všetky jeho farby.“
6. Otázky (lektor)
Akú predstavu Boha sme si osvojili? Je ňou Ježiš a jeho láska, ktorá je znázornená aj v našom kostole obrazom jeho svätého srdca? Ako posudzujeme udalosti okolo nás? Nepodliehame lacným rečiam, nešírime v sebe a okolo seba strach? Máme takú vieru a pestujeme takú modlitbu, ktorá nám pomáha dívať sa na svoj život aj uprostred ťažkostí s vďačnosťou a láskou? Usilujeme sa vidieť dnešok vo svetle, ktoré pramení v nádeji (ako hovorí pápež František)?
7. Modlitba (na kľačadle) Pane Ježišu, ty si viedol svojich učeníkov k tomu, aby hľadeli na svet s otvorenými očami a nikým nepohŕdali. Nauč aj nás, že Boh koná v našich osobných príbehoch a nebráni sa vstúpiť do života hriešnych ľudí. Nech vždy znova objavujeme, čo si pre nás pripravil, a zachováme si schopnosť snívať a svoje sny aj uskutočňovať. Amen.