5. 6. 2020
1. Privítanie (KM)
Milí priatelia, pokračujeme v meditáciách, ktoré pripravujeme podľa knihy: Podeľme sa s múdrosťou (Dobrá kniha, Trnava 2019). Kniha je zostavená z príbehov starších ľudí z celého sveta. K ich príbehom sú priradené komentáre pápeža Františka. Kniha je rozdelená na kapitoly: práca, zápas, láska, smrť, nádej.
2. Modlitba (pieseň na poklonu z JKS)
Pane Ježišu, ty si nám zjavil, že svoj pravý domov a istotu nachádzame u milosrdného Boha. On nás vedie a posilňuje v mladosti i starobe. Prosíme, aby sme si zachovali otvorenú myseľ a srdce, aby sme spoznali, kam a ako nás vedie Boh. Prosíme aj za odvahu prekonávať ťažkosti a nehľadať svoj úspech, ale svoju česť a Božiu slávu. Amen.
3. Téma (lektor)
Z časti knihy o zápase, o riešení vážnych problémov, sme na dnes vybrali dva manželské príbehy. Manželia Tony a Grace Naudioví žijú na Malte. On má 71, ona 65 rokov. Tony pracoval istý čas ako riaditeľ veľkej firmy, veľa cestoval, často mal pracovné povinnosti aj v sobotu a nedeľu. Keď dosiahol vrchol kariéry, ich manželstvo najviac trpelo. Tony pri spätnom hodnotení toho obdobia hovorí: „Uprednostnil som svoje ambície pred rodinou.“ Dnes vraví, že Boh vyriešil ich problémy, keď prišiel o miesto. Pre Tonyho to bola veľká rana, od základu musel zmeniť svoj život. Istý čas pracoval na recepcii jedného hotela v nočnej službe a cez deň si privyrábal ako obchodný zástupca. Napokon sa stal v inom hoteli manažérom. Stratu zamestnania dnes vidí ako záchranu svojho manželstva. Jeho manželka hovorí, že až keď sa ocitneme zoči-voči náročným situáciám, začneme rozlišovať a zo svojho života odstránime nepodstatné veci. Dôležité je pýtať sa: Aký má s nami Boh plán, aké je moje životné povolanie?
Ann Garnettová žije vo Veľkej Británii, má 72 rokov. Po 43 rokoch sa jej manželstvo rozpadlo. Občas sa radila s jedným kňazom. Ten sa jej po rozvode spýtal. „Ako ti je?“ Odpovedala: „Cítim úľavu i rozhorčenie.“ Kňaz jej povedal: „Chráň si svoje rozhorčenie. Stráž ho ako plameň sviečky, a keď budeš pripravená, sfúkni ho.“ Vtedy to celkom nepochopila. Prešli asi tri roky. Počas duchovných cvičení sa v nej odkryli miesta nepoznanej bolesti. Získala presvedčenie, že sa s bývalým manželom musí porozprávať. Mala z toho strach, odkladala to, ale napokon sa stretli. O pár dní zistila, že bez toho, aby si to uvedomila, sfúkla plameň svojho rozhorčenia. Hovorí: „Bolo to v Božej réžii. Odo mňa sa len očakávalo, aby som zareagovala na daný okamih.“
4. Vysvetlenie (K. M.)
Poznáme veľa ľudí, ktorí majú problémy v manželstve. Niektorí ich riešia a hľadajú pomoc aj v cirkvi. Príčiny nezhôd, konfliktov a odcudzenia sú rôzne. Časté býva ohrozenie manželstva aj kvôli preťaženiu v zamestnaní a túžbe po kariére. Ak sa poctivo nepýtame, čomu máme dať v živote prednosť, ľahko si môžeme zničiť manželstvo a rodinu. Samozrejme, ľudia sa v práci namáhajú, aby rodinu uživili. Ale treba vidieť aj možné ohrozenia, ktoré s tým súvisia, a dobre zvažovať, pre čo sa rozhodnúť.
Niektoré manželstvá skončia a musíme to prijať. Príčinou môžu byť vážne morálne zlyhania, ale môže ísť aj o chorobu, najmä psychickú. A keď ide o hriech, treba sa tiež pýtať, kde je hranica jeho znášania, tolerancie. Netreba si pri tom mýliť odpúšťanie a znášanie zla, hriechu. Slabosti treba pochopiť, ale zlu nemožno ustupovať. Vtedy sa to zlé v inom človeku rozvíja a zničí všetkých. V cirkvi si máme pomáhať, aby sme videli, čo je dôležité, a vedeli sa správne rozhodnúť. V skutočne vážnych problémoch málokedy sa dá jednoducho rozlišovať: To je biele a to čierne. Musíme sa trpezlivo pýtať na Boží plán s nami. Aj pri liečení svojich zranení treba byť trpezlivý, nemáme potlačiť svoje pocity, ale ani zostávať s otvorenými ranami v srdci.
5. Komentár Františka (lektor)
Pápež František komentuje príbeh Tonyho a Grace slovami: „Vedieť strácať je prejavom múdrosti.“ Pripomenul svojich starých rodičov a svojho otca. Otec pracoval ako účtovník, ale počas hospodárskej krízy pred druhou svetovou vojnou stratil prácu a rodina musela predať dokonca aj hrobku na cintoríne. Všetci začínali od nuly. Otec chodil s košíkom v ruke z domu do domu a predával potraviny. Neskôr opäť našiel miesto účtovníka. František pripomína, čo hovoria vojaci: „Nie je dôležité, či ťa niekto zrazí na zem, ale aby si nezostal ležať.“ Potom dodáva: „Páčia sa mi rodiny, ktoré bojujú, hoci musia rátať každý cent, ale vedia zápasiť. A robia múdre rozhodnutia. Majú v sebe odvahu, ktorú im dáva Boh.“
K príbehu pani Ann pápež hovorí: „Sú okamihy, keď si potrebujeme urobiť prestávku a nadýchať sa čerstvého vzduchu. Rozpad manželstva vyvoláva pocit horkosti. Ale aj po neúspešnom manželstve prichádza Boh so svojím pohladením. Neúspech nemá posledné slovo. Pocit horkosti je pasca. Neúspechy sú ako správy, ktoré nám čosi napovedajú o nás, našich slabostiach, a stavajú nás pred voľbu, čo si vyberieme – život alebo smrť. Chvály a prosby prednášané Bohu nám chránia srdce pred zatvrdnutím, ktoré vzbudzuje rozhorčenie a sebectvo. Ann sa vydala na cestu hľadania Boha a dnes pomáha iným na ich duchovnej ceste.“
6. Otázky (lektor)
Ako zápasíme vo svojom živote? Možno sme tiež museli zápasiť o svoje manželstvo alebo sme riešili nejaký vážny problém v rodine. Poddávali sme sa svojim pocitom, únave, znechuteniu alebo sme sa radili a pýtali aj na Boží plán s nami? Ako sme zvládali svoje neúspechy? Kde hľadáme pomoc? Vieme sami poradiť iným, zaujímame sa o osudy iných bez toho, aby sme unáhlene súdili?
7. Modlitba (na kľačadle) Pane Ježišu, ty si viedol svojich učeníkov k tomu, aby hľadeli na svet s otvorenými očami a nikým nepohŕdali. Nauč aj nás, že Boh koná v našich osobných príbehoch a nehanbí sa vstúpiť do života hriešnych ľudí. Nech vždy znova objavujeme, čo si pre nás pripravil, a zachováme si schopnosť snívať a svoje sny aj uskutočňovať. Amen.